تاریخچه کارتن سازی

در ابتدای تمدن بشری، نیاز به بسته بندی غذا نبوده است.

چون انسانهای اولیه برای به دست اوردن غذا از محلی به محل دیگر می رفتند.

اما هنگامی که انسانها در پناهگاههای دائمی سکنی گزیدند. ناچار شدند غذا را از محل های مختلف جمع آوری کنند و به محل سکونت خود انتقال دهند.

این نیاز باعث شد که اولین بسته بندی ها نظیر کدوهای خشک شده، صدف ها، پوست حیوانات و دیگر مواد طبیعی مورد استفاده قرارگیرد تا زمانی که انسان توانست ظرف های سفالینی بسازد که به آب و آتش مقاوم بودند. ( تاریخچه کارتن سازی )

ایرانیان، مصریان، فینقی ها و رومیان همواره از ظروف سفالی رنگی و تزیین شده برای تجارت و حمل و نقل محصولات خود استفاده می کردند.

هم اکنون در موزه شرکت شیشه سازی کورنیک، ظرف شیشه ای فالب گیری شده ای موجود است. که با عنوان یکی از اولین ظرف ها و بسته بندی های فالب گیری شده ساخته می شود.

این اثر که با نام ایرانیان ثبت شده نشان می دهد که آنان از اولین بنیانگذاران تکنولوژی بسته بندی در آن دوران بوده اند اما هم اکنون در حالی که دیگر کشورها، کالاهای مصرفی شان را در ظروف و بسته بندی های فوق العاده شکیل و مشتری پسند روانه بازارهای جهانی می کنند. ( تاریخچه کارتن سازی )

صنعت بسته بندی ایران در حد روش سنتی انتقال به بازار باقی مانده است و از طرفی دیگر با شروع انقلاب صنعتی و تحول در نظام تولید و تبادل ایجاد شده، علوم جدید جهان بسته بندی را به خدمت اقتصاد درآورد.

تولید کارتن :

تاریخچه و سابقه جعبه سازی و کارتن سازی به تاریخچه و سیر تکاملی ساخت و تولید کاغذ بر می گردد. محصولات چوبی که از درخت به دست می آید از دیرباز در اختیار و استفاده بشر بوده است.

اما آنچه امروز به عنوان صنعت دستگاه کارتن سازی وجعبه سازی از ان نام برده می شود.

رسما بعد از اختراع کاغذ بوده است که اولین بار در چین تولید گردید و رویه ساخت و تولید آن نیز وارد کشور ایران نیز شد. ( تاریخچه کارتن سازی )

البته نا گفته نماند که اولین بار در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، مصریان قدیم که در آن زمان یکی از مراکز مهم بشری محسوب می شدند برای نوشتن از پاپیروس استفاده می کردند.

دستگاه کاغذ سازی رسمی می شود و تولید کارخانه کاغذ سازی در قرن ۶ تاسیس گردید و کم کم رسمیت بیشتری پیدا کرد و بر نیاز انسان به کاغذ را افزایش داد.

کارتن سازی در اروپا :

در اروپا نیز اولین کارخانه کاغذ سازی در کشور اسپانیا تاسیس شد.

اسپانیایی ها برای تولید خمیر از آسیاب های آبی استفاده نمودند و کم کم توری سیمی جایگزین توری های بامبو که بوسیله چینی ها بکار می رفت، گردید.

با فراگیر شدن این صنعت هنری در فرانسه و هند در کشورهای دیگر نیز وارد گردید.

کارتن سازی در ایران :

اولین کارخانه کاغذ سازی در ایران نیز بنا به شواهدی در سال ۱۳۲۸  به وجود امد.

البته کاغذ تولیدی کیفیت بالایی نداشت اما خوب اولین کارخانه در این صنعت بود  که در آن از کاغذ های باطله برای تولید کاغذ و مقوا سازی استفاده می گردید.

به همین ترتیب کارخانه های دیگری در دیگر نقاط ایران تاسیس شد و  کاغذ به مرحله تولید رسید.

می توان کارخانه  کاغذ سازی (مواد اولیه کارتن سازی ) واقع  در «هفت تپه خوزستان» را به عنوان اولین کارخانه مدرن ایران در سال ۱۳۴۹ نام برد که برای تولید کاغذ های تحریر از تفاله نیشکر استفاده می نموند.

سپس با استفاده از خمیرهای وارداتی و خمیرهای داخلی مورد استفاده در کارخانه چوب و کاغذ ایران، کاغذهای مقوایی جهت بسته بندی و کارتن سازی استفاده گردید. ( تاریخچه کارتن سازی )

مزایای کارتن سازی :

از اولین و مهمترین دلایل بسته بندی و کارتن سازی محصولات بهبود و تسریع در امر حمل و نقل، انبارداری، عرضه و نگهداری محصولات می باشد.

تولید انبوه اجناس و محصولات مختلف در صنایع گوناگون و پیشرفت تکنولوژی ضرورت بسته بندی و کارتن سازی را نشان می دهد.

به طور ی که می توان با جرات گفت عدم بسته بندی و کارتن سازی کالاها در هر نوع صنعتی که در حال تولید می باشد.

برای عرضه آن را امکان ناپذیر می سازد. استفاده از جنسی با کیفیت عالی جهت بسته بندی و استفاده از یکدستگاه کارتن سازی عالی با مرغوبیت بالا به عنوان یک هزینه محسوب نخواهد شد، بلکه مرحله ای مهم از مراحل تولید است که قبل از عرضه به بازار باید انجام شود.

کارتن سازی، یکی از قدیمی ترین و متداولترین انواع بسته بندی می باشد.

قدمت استفاده از کارتن در جهان به حدود ۲۵۰  سال و در ایران به ۵۰ سال می رسد.

دلایل عمده استفاده از انواع کارتن برای بسته بندی کالا عبارتند از :

 محافظت مناسب از مظروف ، ارزان و در دسترس بودن ،طراحی کارتن و چاپ پذیری ، قابلیت استفاده از تبلیغات بسته بندی و قابلیت بازیافت آن می باشد. که این مزیت ها باعث رونق کارتن سازی هم شده.

درباره mina motlagh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *