در دنیای بسته بندی اغلب افراد، انواع متفاوت جعبه های بسته بندی و اصطلاحاتی که برای توصیف آن ها به کار گرفته می‌شود را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند و حسابی گیج می‌شوند؛ کارتن تاشو، جعبه سخت ( هاردباکس )، جعبه آماده، جعبه مقوایی، جعبه ساخته شده از مقوای موج دار، جعبه شاخته شده از کاغذ مقوایی و …

اساساً در دنیای بسته بندی ۳ نوع جعبه رایج است. همه این جعبه ها از خمیر کاغذ با ضخامت های متفاوت ساخته شده اند.

۱٫ جعبه تاشو

جعبه های تاشو که با کارتن ها یا جعبه های ساخته شده از کاغذ مقوایی هم شهرت دارند، یکی از رایج ترین جعبه هایی هستند که در مغازه های خرده فروشی می‌بینید. به عنوان مثال جعبه غلات صبحانه را در نظر بگیرید، یک کارتن تاشو است.

جعبه تاشو


۲٫ جعبه سخت (هارد باکس)

جعبه های سخت که جعبه های آماده هم نامیده می‌شوند، در مقایسه با کارتن های تاشو محکم تر بوده، به راحتی تا نمی شوند و از هم نمی پاشند. اغلب (البته نه همیشه) برای بسته بندی محصولات گران قیمت و مرغوب (در جایی که درک ارزش و بهای محصول اهمیت بسزایی دارد) به کار می‌روند. به علاوه در بسته بندی محصولات سنگین وزن نیز کاربرد دارند تا از بابت سلامت محصول اطمینان حاصل شود. جعبه گوشی‌های آیفون نمونه ای از جعبه سخت است .

۳٫ کارتن ساخته شده از مقوای موج دار

کارتن های ساخته شده از مقوای موج دار که با نام کارتن موج دار یا کارتن چندلایه نیز شهرت دارند، همان جعبه های مقوایی قهوه ای رنگی هستند که شما به هنگام اسباب کشی وسایل و اثاثیه منزلتان را درون‌شان بسته بندی می کنید.

مقوای موج دار اغلب سه لایه دارد؛ یک لایه مواج یا شیار دار که بین دو لایه مسطح قرار گرفته اند. عامل اصلی مقاومت و استحکام این جعبه ها لایه شیاردار (مواج) است.
در دنیای بسته بندی، کارتن های ساخته شده از مقوای موج دار را با عنوان کارتن حمل یا کارتن مادر نیز می‌شناسند که در اکثر مواقع برای حمل و ارسال محصولات آماده برای فروش در خرده فروشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارتن موج دار

خلاصه

این ۳ نوع جعبه رایج و متداول در بسته بندی محصولات از خمیر کاغذی ساخته شده اند و ضخامت متفاوتی دارند.

  1. جعبه های تاشو که با نام جعبه ساخته شده از کاغذ مقوایی هم شهرت دارند. مثال؛ جعبه غلات صبحانه.
  2. جعبه های سخت (هاردباکس) که با نام جعبه های آماده شهرت دارند. مثال؛ جعبه آیفون
  3. کارتن های ساخته شده از مقوای موج دار که با نام کارتن حمل و ارسال یا کارتن مقوایی یا کارتن مادر شناخته می‌شوند.
درباره mina motlagh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *