امروزه انسان از نیازهای اولیه خود پا را فراتر گذاشته و به دنبال زیبایی‌هاست. یکی از مسائلی که در زیباتر کردن محصولات و در نتیجه جذب مشتری، افزایش فروش و افزایش ارزش کالا نقش به سزایی دارد،  طراحی کارتن و بسته بندی و طراحی جعبه بسته‌بندی محصول است.

چنانچه شکل کارتن بسته‌بندی محصولات، جذاب و چشم‌گیر باشد، قطعاً می‌تواند سود بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد. برای اینکه طراحی کارتن بسته‌بندی طبق اصول انجام شود و جلب رضایت مشتری را به همراه داشته باشد باید یک سری مسائل مانند رنگ بسته‌بندی، شکل بسته‌بندی، ایمنی بسته‌بندی و مورد استفاده آن را مدنظر قرار داد.

در این مقاله قصد داریم نکات مناسبی که در طراحی یک کارتن و جعبه بسته‌بندی باید در نظر گرفته شوند را شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

رنگ کارتن بسته‌بندی

اگر بگوییم روانشناسی رنگ‌ها مهم‌ترین ابزار تأثیرگذار در فروش است، مبالغه نکرده‌ایم. برخی شرکت‌ها ماه‌ها در زمینه رنگ کارتن بسته‌بندی محصولاتشان تحقیق می‌کنند، در حالی که متأسفانه برخی دیگر از شرکت‌ها آن را جدی نمی‌گیرند.

باید بدانیم برای چه محصولی از چه رنگ‌هایی استفاده می‌کنیم؛ برای مثال در صنایع غذایی رنگ‌های روشن و گرم استفاده می‌شود مثل رنگ قرمز، نارنجی، زرد، …. این رنگ‌ها اشتهاآورند.

از سوی دیگر، برای جعبه‌های لوازم آرایشی از رنگ‌های متوسط ملایم و ملیح استفاده می‌شود. مثل صورتی، گلدرز یا گلبهی. البته باید توجه داشت که برای کارتن بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی مخصوص آقایان بهتر است رنگ مشکی و سورمه‌ای استفاده شود. این رنگ‌ها وقار را نشان می‌دهند.

برخی برندها نیز برای اینکه جذاب‌تر به نظر برسند، مدرن باشند و خود را خاص و شیک جلوه دهند از ترکیب مشکی و سفید در جعبه بسته‌بندی‌هایشان استفاده می‌کنند.

با همه آنچه در مورد روانشناسی رنگ‌ها گفته شد، باید این نکته را در نظر گرفت که رنگی که در طراحی کارتن بسته‌بندی استفاده می‌شود باید همان رنگ برندتان باشد تا شما را در ذهن مشتری تداعی کند.

شکل جعبه بسته‌بندی

از دیگر نکات مهم در طراحی کارتن بسته‌بندی، شکل آن است. شکل جعبه بسته‌بندی باید با توجه به خصوصیات و علایق فردی که قرار است از کالا استفاده کند، شکل کالا و مورد مصرف کالا انتخاب شود. امروزه متداول‌ترین اشکال جعبه بسته‌بندی، دایره‌ای، مربعی و مستطیلی است.

دایره‌ای

طرح دایره تداعی‌کننده ظرافت و لطافت است؛ ازاین‌رو برای کالاهایی چون لوازم آرایشی، محصولات خواب یا بسته‌بندی اسباب‌بازی‌های کودکان می‌تواند مناسب باشد.

مربعی و مستطیلی

بسیار از شرکت‌های کارتن‌سازی از طراحی‌های مربعی و مستطیلی شکل برای بسته‌بندی‌هایشان استفاده می‌کنند. شاید دلیل آن سادگی و راحتی طراحی و قابل‌استفاده بودن برای اکثر کالاها باشد. به‌علاوه شکل کارتن بسته‌بندی مربعی یا مستطیلی از مقاومت و ایمنی بیشتری نسبت به سایر اشکال بسته‌بندی برخوردار است.

کارتن‌های مربع و مستطیلی به انواع چاک‌دار ساده، نیمه شکافدار، جعبه با لبه کامل پوشش‌دهنده، سینی شکل، دایکات دلخواه، روباز غرفه‌ای، تلسکوپی، بایگانی، پیتزایی شکل، جعبه کشویی، بسته کیفی و … تقسیم می‌شود.

درباره mina motlagh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *