جمع آوری کاغذ باطله به ۴ روش کلی انجام می شود. روش اول از طریق کیوسک های بازیافت کاغذ، روش دوم از طریق ارگانها و ادارات مرتبط، روش سوم از طریق مراکز صنعتی و تجاری و روش آخر جمع آوری کاغذ از طریق مراکز آموزشی و فرهنگی می باشد.

مهمترین محصولات حاصل از بازیافت کارتن و کاغذ باطله

یکی از مهمترین مزایای بازیافت کاغذ باطله و کارتن ها تولید محصولات کاغذی جدید و بسیار پرکاربرد است که از مهمترین آنها میتوان به کاغذهای فلوتینگ، تست لاینر و وایت تاپ اشاره کرد. این محصولات به دلیل بازیافتی بودن ارزان بوده از طرفی تاثیر بسیار زیادی بر صرفه جویی در انرژی و حفظ محیط زیست دارند. در ادامه به هر کدام از این محصوات و کاربردهای آنها آشنا خواهید شد.

کاغذ فلوتینگ

این کاغذهای بازیافتی برای لایه میانی ورق کارتن استفاده می شوند که حالت کنگره ای یا موج دار دارند. این لایه میانی ضربه گیر بوده و از محتویات کارتن در برابر فشارهای فیزیکی و ضربه محافظت میکند. هر چه استحکام این کاغذها بهتر باشد کیفیت کارتن تولیدی نیز بیشتر است.

کاغذ تست لاینر

کاغذ تست لاینر از انواع کاغذهای کرافت است که در صنعت کارتن سازی و ورق سازی کاربرد دارند. کاغذ تست لاینر کاغذ کرافتی است که کاملا از بازیافت کاغذهای باطله تهیه میشود و اغلب کرافت های موجود در بازار نیز از همین نوع هستند.

کاغذ وایت تاپ

کاغذ وایت تاپ مانند تست لاینر از کاغذهای بازیافتی بدست می آید که بیشتر برای لایه رویی کارتن های بسته بندی مورد اسفاده قرار میگیرند. این کاغذها در بخش بیرونی ورق‌های کنگره‌دار کارتن به کار رفته و امکان چاپ با کیفیت بالا بر روی آنها وجود دارد.

وضعیت بازیافت کاغذ باطله در کشور ایران

آمار بازیافت کاغذ در ایران نسبت به دیگر کشورهای جهان بسیار پایین است و این امر به مسائل زیادی برمیگردد. تفکیک زباله های خشک و تر در مبدا اهمیت بسیار زیادی در بازیافت کاغذ دارد اما در مراکز اجرایی و شهرداری ها هنوز برنامه و اقدامات اصولی برای این امر صورت نگرفته است. از طرفی عدم وجود برنامه اصولی برای بازیافت، نبود امکانات و تجهیزات کافی جداسازی و تفکیک زباله از مبداء، عدم فرهنگ سازی و مشارکت عمومی برای اجرای برنامه تفکیک از مبداء و نبود آموزش های لازم در جامعه نیز بر این مساله تاثیرگذار است.

کاغذ باطله

درباره mina motlagh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *