جعبه های کارتنی ، با توجه به شرایط محیطی ای که درآن استفاده می شوند ، روشی که برای حمل و نقل آنها به کار گرفته می شود ، کالایی که درونشان قرار می گیرد و کاربرد هایی که دارند ، دارای انواع مختلفی هستند . هر کدام از آن ها ویژگی ها و طراحی های خاصی دارند که به آنها برای بهتر انجام شدن وظیفه ای که برایشان در نظر گرفته شده و بهبود کاربرد شان ، کمک می کند.

جعبه

ضخامت کارتن مورد نظر باید چقدر باشد تا برای ما بهترین کاربرد را داشته باشد؟

ضخامت  مورد نیاز برای ورق کارتن و چند لایه بودن آن را وزن ، شکل و یا ویژگی های محصولی که در داخل آن قرار می گیرد و البته محیطی که قرار است در آن مورد استفاده قرار بگیرد ، تعیین میکند . ورقه های کارتن معمولا بصورت دو لا،سه لا،پنج لا و ….تولید می شوند. در هنگام اقدام برای تهیه ی کارتن باید با توجه به کاربرد جعبه در فرآیند جا به جایی ، به ویژگی هایی که مورد نیازمان است توجه کنیم و با توجه به این ویژگی ها ، مناسب ترین کارتن را برای کار مورد نظرمان انتخاب کنیم .

کارتن دو لایه

کارتن دو لایه شامل یک ورق کاغذ صاف و یک ورقه چین دار میباشد که اصطلاحا در صنعت کارتن سازی به آن سینگل فیس می گویند . ورق سینگل فیس یا کارتن یک رو ، به دلیل استحکام کمی که دارد ، نمی تواند مستقیما برای جعبه سازی استفاده شود . بیشترین کاربرد این ورقه ها ، استفاده به عنوان ضربه گیر در داخل بسته بندی هاست که به عنوان یک نمونه از آن می توان به کاغذهای چین دار سفید رنگ که داخل جعبه بیسکوییت به کار میرود یا کفپوش یکبار مصرف سالنهای صنعتی اشاره کرد.

کارتن سه لایه

ورق های سه لایه شامل دولایه صاف در بیرون و یک لایه چین دار ( زیگزاگی ) در میان آن دو است که به صورت ساندویچ در کنار هم قرار می گیرند. لایه چین دار داخلی که به آن فلوت نیز گفته می شود ، بر اساس ضخامت چین ها و  یا ارتفاع گام های آن به دسته های مختلفی طبقه بندی می شود . هر چه ارتفاع این گام ها بیشتر باشد ، استحکام کارتن هم افزایش می یابد . این فلوت ها بر اساس ارتفاع گام هایشان ، به دسته های E و A , B , C تقسیم  می شوند که در این دسته بندی ، فلوت A  با ارتفاع ۵ میلیمتر دارای بیشترین ارتفاع گام و درنتیجه بالاترین ضخامت و استحکام بوده و ارتفاع گام دسته های دیگر به همین ترتیب کاهش می یابد .

علاوه بر این ، جنس مقوای استفاده شده در لایه های مختلف کارتن نیز در استحکام  و کیفیت کارتن موثر می باشد .برای مثال اگر لایه داخلی (چین دار) از جنس کاغذ فلوتینگ ساخته شده باشد ، استحکام فشاری کارتن افزایش می یابد و اگر لایه بیرونی از جنس کاغذ کرافت ساخته شود ، استحکام کششی کارتن بیشتر می شود . بدیهی است که هر چه ضخامت مقوا های به کار رفته ، برحسب گرم بر متر مربع ، بیشتر باشد کیفیت کارتن نیز به همان اندازه افزایش می یابد.

این کارتن بسته به نوع و جنس فلوت و لاینر آن کاربرد های مختلفی می تواند داشته باشد. کارتن های سه لایه ، در ساخت انواع کارتن اسباب کشی ، پستی ، بسته بندی محصولات تولیدی در صنایع مختلف که به کارتن های به نسبت محکم تری نیاز دارند ، کاربرد دارد . لازم به ذکر است که تقریبا ۸۰% کارتن های مورد استفاده از کارتن های سه لایه تشکیل شده است و و تنها بخش کوچکی از تولیدات کارتن ، از مدل های پنج یا دو لایه استفاده می کنند.

کارتن پنج لایه

کارتن پنج لایه ، از سه لایه کاغذ صاف و دو لایه فلوت ساخته می شود . هر چه تعداد لایه ها ی ورق کارتن بیشتر باشد ، استحکام و مقاومت آن نیز افزایش یافته و در نهایت جعبه با کیفیت بهتر و محکم تری از آن ساخته می شود که مسلما میتواند وزن بیشتری را تحمل کند. از این مدل در  مرغداری ها، بسته بندی قطعات صنعتی، کارتن صنایع دستی، ظروف شکستنی، تقسیم کننده ی  لوازم آرایشی، صنایع غذایی و نوشیدنی ، صنایع آرایشی و دارویی و … استفاده می شود.

درباره mina motlagh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *