بازیافت

مشکلات حوزه بازیافت کاغذ در ایران بسیار زیاد است اما از مهمترین آنها میتوان به نبود صنایع بازیافت استاندارد، کمبود بودجه و سرمایه برای تولید زیرساخت های لازم در این صنعت، نبود نیروی متخصص کافی در صنعت بازیافت، نبود آگاهی کافی در مورد اهمیت تاثیر بازیافت بر حفظ محیط زیست، عدم آموزش جامعه در زمینه اهمیت تفکیک صحیح زباله از مبداء، نبود بازار رسمی فروش مواد بازیافتی و عدم فعالیت و همکاری بخش خصوصی در این زمینه اشاره کرد.

متاسفانه اغلب کاغذهای بازیافتی تولید داخل از کیفیت کافی برخودار نیستند و به دلیل پرس ناصحیح سطح چندان صافی نداشته و بعضا دارای ناخالصی های فلزی و غیربهداشتی هستند. در حالیکه نمونه های خارجی کاغذ بازیافتی، بسیار صاف و باکیفیت بوده و ناخالصی کمتری دارند. این مشکلات ناشی از پایین بودن سطح فناوری ها و تجهیزات بی کیفیت در این بخش است زیرا اغلب کارخانه های مقوا سازی برای هزینه کمتر به سراغ دستگاههای قدیمی و بی کیفیت میروند.

اهمیت بهداشت در تولید کاغذ بازیافتی

خمیر کاغذ باید پیش از تولید مقوا به خوبی ضدعفونی و تصفیه شود اما اغلب کارخانه ها دارای دستگاه های قدیمی و غیر استانداردی هستند که مجهز به این فناوری نیستند. بنابراین دستمال کاغذهایی هایی که در این مراکز از پوشال ساخته می شود اغلب غیربهداشتی هستند. این مشکلات نه تنها در دستمال کاغذی بلکه در دیگر محصولات بازیافتی تولید شده مانند جعبه های شیرینی و مواد غذایی نیز وجود دارد. خوشبختانه این مشکل با سلفون کشی داخل این جعبه ها برطرف شده است.

سرمایه گذاری در بازیافت کاغذ

برای بازیافت کاغذ باطله و کارتن ها چشم انداز وسیعی در ایران وجود دارد. در حال حاضر این صنعت رو به پیشرفت است اما تعداد کارخانه های تولید کاغذهای بازیافت در این زمینه بسیار کم است. بنابراین سرمایه گذاری در زمینه بازیافت کاغذ باطله میتواند صنعت بسیار سودآوری برای علاقه مندان به این زمینه باشد.

درباره mina motlagh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *