بازیافت کارتن و کاغذ

بازیافت کاغذ باطله و کارتن های دورریختنی یکی از بخش های جذاب و سودآور در صنعت بازیافت است که علاوه بر تولید محصولات جدیدتر کمک شایانی نیز به حفظ محیط زیست میکند. کاغذ ها روزانه بخش مهمی از زباله های تولیدی را شامل می شوند و از آنجایی که منبع اصلی تولید کاغذ از قطع درختان بدست می آید بازیافت این مواد اهمیت زیادی در حفظ این سرمایه های حیاتی بشر خواهد داشت. انواع کاغذ و مقوا از زباله های جامد به حساب می آیند و حدودا ۱۰ درصد از کل زباله های تولید شده در کشور ما را شامل می شوند.

سود آوری بازیافت کاغذ باطله :

به طور کلی صنعت بازیافت مواد یکی از بهترین راهها برای حفاظت از منابع بوده و اشتغال زیادی نیز ایجاد میکند. واقعیت این است که افزایش جمعیت و تغییر سبک زندگی موجب تولید روز افزون زباله در سالهای اخیر شده است که در این میان زباله های کاغذ و مقوا بخش مهمی از این زباله ها را شامل می شوند. دفع غیر اصولی این زباله ها و سوزاندن آنها تنها موجب از بین رفتن منابع طبیعی و و هدر رفت انرژی می شود اما با بازیافت اصولی این مواد میتوان بخش عمده ای از این زباله ها را برای تولید مواد جدید و باارزش به مصرف رساند. صنعت بازیافت زباله های کاغذی به دلیل ارزان بودن مواد اولیه اش سود خوبی نصیب سرمایه گذار خواهد کرد و از طرفی موجب کاهش مصرف انرژی شده و هزینه کمتری نیز برای شهرداری ها به دنبال خواهد داشت.

مزایای بازیافت کاغذ و کارتن :

بازیافت در واقع فرآیندی برای استفاده مجدد از زباله است که در طی آن زباله به مواد اولیه اش و یا به مواد خام تبدیل می شود که میتوان از آن برای تولید محصولات جدید و کاربردی استفاده کرد. بازیافت کاغذ باطله نیز بخش مهمی از این فرآیند است که مزایای زیادی برای ما به دنبال خواهد داشت. از مهمترین مزایای بازیافت کاغذ میتوان به کمک به کاهش آلودگی، پیشگیری از هدررفت انرژی، عدم نیاز به تولید بیشتر کاغذ و مواد مشابه آن، عدم نیاز به قطع بیش از حد درختان و حفظ جنگل ها و کاهش وابستگی در واردات خمیر کاغذ اشاره کرد.

نحوه بازیافت کاغذ :

همانطور که گفته شد بازیافت کاغذ یکی از بخش های مهم در صنعت بازیافت است که باید مطابق با مراحلی که در ادامه ذکر می کنیم انجام شود. ابتدا کاغذ ها و کارتن های که در مبداء تفکیک شده اند جمع آوری شده و به انبار منتقل می شوند تا مجددا تفکیک شده و کاغذهای قابل بازیافت از کاغذ های غیر قابل بازیافت تفکیک شوند. این کاغذهای قابل بازیافت باید بسته بندی و پرس شوند تا برای حمل و نقل و ارسال به کارخانه بازیافت کم حجم باشند.

برای بازیافت کاغذهای باطله ابتدا آن ها را در پالپر یا گالاندول میریزند تا کاغذهای رنگی با سود یا کلر مرکب زدایی شوند. حالا کاغذهای باطله باید با آب مخلوط شوند تا کاملا تمیز شوند. در این حالت مخلوطی از آب و الیاف تشکیل شده که پس از عبور صافی و تصفیه کننده بر روی روی میز فوردرینیر ریخته میشوند. وقتی آب اضافی خارج شد این مخلوط آب و کاغذ به ماشین خمیر سازی منتقل می شود تا خمیر کاغذی بدست بیاید. سپس این خمیر کاغذی نیز باید به بخش های آبگیری، خشک و اتو کردن ارسال شود. در نهایت خمیر کاغذی تهیه شده را میتوان در اندازه های مختلف برش داده و برای مصارف مختلف استفاده کرد.

ضایعات کارتن
درباره mina motlagh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *